Korzyści z wdrożenia strategii UE w zakresie lotnictwa

Home  /  informacja  /  Korzyści z wdrożenia strategii UE w zakresie lotnictwa

Korzyści z wdrożenia strategii UE w zakresie lotnictwa

Marzec 12, 2017Możliwość komentowania Korzyści z wdrożenia strategii UE w zakresie lotnictwa została wyłączona

Unia Europejska od lat prowadzi spójną politykę w dziedzinie lotnictwa. Jej celem jest unifikacja systemu, poprawa bezpieczeństwa oraz zwiększenie przepustowości i rentowności. W tym celu powstała nawet EASA oraz inicjatywa „Single European Sky”.  Wprowadzanie w życie kolejnych pomysłów prowadzi do likwidacji istniejących barier, co doskonale wpisuje się w całą koncepcję Unii Europejskiej, która ma jednoczyć Europę. Odpowiednia strategia wspólnoty w tej kwestii jest bardzo potrzebna, gdyż zapewnia ona wszystkim wiele korzyści. Poniżej znajdują się główne zalety płynące z jej wdrożenia.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Wspólna polityka w zakresie lotnictwa pozwala zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów w wielu aspektach. Przede wszystkim władze mogą sprawniej walczyć z terroryzmem i wymieniać się informacjami. Szybka reakcja w przypadku zagrożenia jest niezbędna. Ponadto Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) certyfikuje produkty lotnicze, dzięki czemu pasażerowie w Europie nie muszą obawiać się o nieprawidłowości przy ich dopuszczaniu  do użytku.

Zwiększenie przepustowości

Zintegrowany system europejski zapewnia także większą przepustowość przestrzeni powietrznej. Bliska współpraca pozwala na szybszy przepływ informacji, co umożliwia lepsze rozplanowanie lotów. To pozwala na zmniejszenie opóźnień, co z kolei prowadzi do mniejszych strat i zwiększenia zadowolenia pasażerów. Warto przy tym dodać, że w ramach europejskiej polityki lotniczej powstały funkcjonalne bloki przestrzeni powietrznej, które pomagają w zmaksymalizowaniu pojemności i wydajności. Polska tworzy jeden blok z Litwą (FAB). Nie można także przeoczyć faktu, że lepsze wykorzystanie możliwości portów lotniczych zmniejsza zanieczyszczenie powietrza, które w ich okolicach jest nienajlepszej jakości.

Obniżenie kosztów

Strategia Unii Europejskiej prowadzi także do zmniejszenia kosztów żeglugi powietrznej. Część pracy związanej z obsługą lotów wykonywana jest w jednym miejscu. Dzięki temu każde lotnisko z osobna nie musi niepotrzebnie zatrudniać dodatkowego pracownika. Kolejne inicjatywy UE powinny prowadzić do większej centralizacji, co obniży koszty obsługi portów lotniczych. Większa przepustowość sprzyja także rozkwitowi lotnisk, które mogą wówczas przyjmować więcej lotów, a co za tym idzie, więcej zarabiać.

Ujednolicenie systemu

Wspólny europejski system lotniczy usprawnia pracę portów lotniczych. Obecne przepisy tworzą solidną podstawę pod kolejne rozporządzenia, które jeszcze bardziej usprawnią zarządzenie europejskim lotnictwem. Nie będzie to łatwe zadanie, gdyż nadmierna centralizacja z pewnością nie spodoba się eurosceptykom.

Bliższa współpraca

Stworzone przez UE agencje pozwalają na zbliżoną współpracę, dzięki czemu osoby zaangażowane w obsługę żeglugi powietrznej zwiększają swoje kwalifikacje. Każdy kraj członkowski może przedstawiać własne pomysły co do polityki powietrznej, dzięki czemu można liczyć na ciekawsze rozwiązania w przyszłości.

Strategia Unii Europejskiej w zakresie lotnictwa jest niewątpliwie korzystna. Jej głównym celem jest integracja wspólnego systemu oraz zmaksymalizowanie efektywności. Obniżenie kosztów obsługi portów lotniczych może być dla mniejszych lotnisk jedyną szansą na przetrwanie. Inne korzyści, jak choćby zwiększenie bezpieczeństwa i przepustowości sprawiają, że państwa członkowskie powinny dążyć do dalszej integracji w tym zakresie. Skorzystają na tym wszyscy, a w szczególności pasażerowie, którzy mogą spodziewać się lepszej obsługi.

Comments are closed.