Czy warto konsolidować porty lotnicze?

Home  /  informacja  /  Czy warto konsolidować porty lotnicze?

Czy warto konsolidować porty lotnicze?

Marzec 6, 2017Możliwość komentowania Czy warto konsolidować porty lotnicze? została wyłączona

Liczba pasażerów lotów z roku na rok rośnie. To sprawia, że wzrasta nie tylko liczba wykonywanych połączeń, ale w dłuższej perspektywie także liczba lotnisk. Nawet w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat powstało ich kilka. Obsługa portu lotniczego nie należy jednak do tanich. Rentowność takiego przedsięwzięcia jest często niska, a czasem wprost przynosi straty. Taka sytuacja zmusza do zastanowienia się nad sensem istnienia tych lotnisk. Jednym z najlepszych wyjść może okazać się połączenie portów lotniczych, czyli stworzenie wspólnego zarządu i kontroli ruchu lotniczego.

Wyższa rentowność

Największą zaletą łączenia portów lotniczych jest obniżenie kosztów obsługi portu lotniczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet lotniska notujące dotąd straty mogą zacząć przynosić zyski. Wyższa rentowność sprawia także, że spółka zarządzająca portem lotniczym może inwestować w infrastrukturę i zwiększać przepustowość, a wówczas pojawia się więcej przewoźników i kolejne połączenia.

Wyższa jakość obsługi

Integracja portów lotniczych pozwala na zwiększenie jakości obsługi pasażerów. Jednym z powodów jest wspomniana rentowność otwierająca możliwość inwestycji. Ponadto osoby korzystające z transportu lotniczego mogą w tym przypadku liczyć na mniejsze opóźnienia, gdyż zintegrowany system zwiększa wydajność.

Bezpieczeństwo

Dzięki połączeniu portów lotniczych zwiększa się bezpieczeństwo pasażerów. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze – poprawia się przepływ informacji, co pozwala na szybsze reagowanie w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia. Po drugie – większe przychody pozwalają na inwestycje w lepszy sprzęt i ochronę. Warto dodać, że Unia Europejska stara się ujednolicić system zarządzania portami lotniczymi na terenie państw członkowskich, na przykład tworząc organizacje takie jak EASA.

Zwolnienia pracowników

Połączenie lotnisk może pociągnąć za sobą zwolnienia pracowników. System zostanie ujednolicony, a to sprawia, że do wykonania tej samej pracy potrzeba mniejszej liczby osób. Zwolnienia są jednak korzystne z punktu widzenia rentowności, gdyż koszt obsługi lotniska spada.

Brak pełnej kontroli

Krytycy pomysłu mogą wytknąć fakt, że taka sytuacja może doprowadzić do utraty pełnego zwierzchnictwa nad własnym lotniskiem. Część zarządu będzie znajdowała się przecież w zupełnie innym miejscu. Ta kwestia może wzbudzić szczególne kontrowersje, gdy mowa o obiektach w różnych krajach. Władze portu nie muszą jednak tracić kontroli. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zostanie przeprowadzona konsolidacja.

Monopol

Nadmierna integracja portów lotniczych może prowadzić do niebezpiecznej z punktu widzenia wolnego rynku sytuacji –monopolu. Jeśli jeden wspólny zarząd przejmie sporą część rynku, może dyktować ceny w negocjacjach z przewoźnikami i właścicielami wynajmowanych lokali. To z kolei nie jest korzystne dla pasażerów, którzy będą wówczas płacić więcej za tę samą usługę.

Czy warto łączyć porty lotnicze? Wydaje się, że tak. Wspólny zarząd i centrum kontroli lotów sprawiają, że przede wszystkim spadają koszty obsługi lotniska i wzrasta jego rentowność. To pozwala wierzyć, że obiekty te będą lepiej doinwestowane, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo oraz jakość obsługi pasażerów. Istnieją także wady takiej konsolidacji. Istnieje możliwość zwolnienia pracowników, a także stworzenia monopolu. Ponadto oddanie władzy nad portem lotniczym w obce ręce może nie spodobać się przeciwnikom globalizacji.

Comments are closed.